Letný kurz Manželských stretnutí - 2.turnus (B.Bystrica 22.-30.7.2006)

Aj 2.turnus letného kurzu Manželských stretnutí 2006 patrí minulosti. Od 22.-30.júla 2006 sme prežili v areáli Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici požehnaný čas s Bohom i so svojimi manželkami/manželmi. Aula Beliana zažila verejný krst po rekonštrukcii. Konečne v nej urobili klimatizáciu, takže sme sa prvý-krát nemuseli "variť" v tom tropickom počasí. Absolvovali sme, ako už býva zvykom, dvojfázový tréning manželstva - dopoludnia i poobede. Každý deň nám ubehol podľa zabehaného programu. Večer mali ešte VPS-ky poradu a po nej sa rozchádzali do štyroch skupiniek, kde sa modlili za problémy a potreby prítomných manželstiev, chválili a ďakovali Pánovi.

V stredu poobede bolo voľno a každá rodina ho využila podľa vlastného uváženia.

Všetkých nás potešila návšteva diecézneho biskupa Mons.Rudolfa Baláža, ktorý nás navštívil v piatok večer. Odpovedal na naše otázky, ktoré sa týkali okruhov problémov: rodina - cirkev - štát - politika. Biskup Baláž je častým hosťom MS. Aj z toho je vidieť, ako mu záleží na dobre fungujúcej rodine.

Hovorí sa, že výnimka potvrdzuje pravidlo. A tou výnimkou bola sobota poobede a naša maturita. Takúto maturitu Manželské stretnutia nepamätajú. Počas obeda sa prudko rozpršalo a prvé dvojice štartovali na trať až z vyše polhodinovým meškaním, keď ešte padali posledné kvapky. V polovici maturity začalo opäť pršať. Čiže nebolo takmer manželov, ktorí by neokúsili maturitný dážď. Hrdinský výkon podali Peťo a Andy Hornáčkovci, ktorí maturitnú trať pripravili, počas prípravy zažili najväčší lejak v lese a prišli na internát úplne premočení. Preoblečení sa vrátili na trasu a všetko dokončili.

Náš kurz tentoraz nemoderovala dvojica Janko Balažia a Jurko Červeň, na ktorú sme boli doteraz zvyknutí, ale dvaja Jurajovia - Jurko Polakovič a Jurko Červeň, ktorý nás opäť zásoboval novými informáciami z domova i zo sveta. Pred prednáškami sme mali tradičnú kontrolu dochádzky čiže výročia sviatostných manželstiev. Jubilujúci manželia dostali darčeky z tvorivej dielne Peťa a Andy Hornáčkovcov.

Celý kurz bol nabitý svedectvami, životnými manželskými a rodinnými osudmi, hlbokými rozhovormi, ktoré ťali do živého, úžasnou atmosférou, modlitbami, ale najmä prítomnosťou živého Boha medzi nami. Na MS sa "zatiahne na hlbinu" a riešia sa "najhlbšie veci".

V nedeľu dopoludnia na záver MS vystúpili mnohí manželia so svedectvami a rozprávali nám o svojom pocitoch, dojmoch, vyznaniach z manželákov, ktorým opäť darovali pozornosti Peťo a Andy Hornáčkovci. Zazneli hlboké pravdy:

"Boh chce, aby som sa zmenil ja, nie moja manželka/manžel".
"Nesnažiť sa všetko riešiť vlastnými silami, ale dôverovať v Božiu pomoc."
"Budem sa snažiť iba dneska a opakovať to budem každý deň."
"Všetko meraj s láskou, aby láskomer ukazoval kladné hodnoty."
Deti mali samostatný program, o ktorý sa starali skúsení a obetaví animátori na čele s hlavnou animátorkou Lydkou Čeledovou.

Štatistika 2.turnusu:

• Všetkých spolu nás bolo 668 a prišli sme z 58 obcí na Slovensku. Najväčší počet rodín 40 bolo z Bratislavy, 12 z Trnavy atď. Ale pre zaujímavosť z obce Veľké Chlievany z okresu Bánovce nad Bebravou prišli 4 rodiny,
  • 139 manželských párov a z nich 49 nových párov,
  • 275 detí: 57 bábätiek a 218 detí v skupinkách,
  • Najviac 9 detí mali manželia Jaroslav a Anna Králikovci z Bratislavy, 8 detí mali Alfonz a Monika Juckovci z Bratislavy, Miroslav a Ľudmila Murckovci zo Starej Ľubovne, Vladimír a Beáta Laktišovci z Topoľčianok,
  • Najmladší manžel mal 25 rokov, najmladšia manželka mala 24 rokov,
  • Najmladšie sviatostné manželstvo mali Milan a Danka Skuhrovci z Bratislavy, ktorí uzavreli sobáš 24.6.2006. Naopak najstarší manžel mal 72 rokov, najstaršia manželka mala 70 rokov a najstaršie manželstvo - 48 rokov sviatostného manželstva oslávili Bernardín a Mária Mračkovci zo Stupavy,
  • Medzi manželmi sme mali 16 Jozefov, 13 Petrov atď., a medzi manželkami bolo 21 Márií, 10 Evičiek atď,
  • 105 animátorov, 36 VPS-iek a 36 skupiniek,
  • Kňazi: saleziáni: Marián Valábek, Jozef Dőmeny, Juraj Malý, Štefan Wallner, Jozef Slivoň, Rasťo Hamráček, ktorý bol zodpovedný za animátorov, mládež a deti, Martin Michalíček, diecézny kňaz z Nitry-Klokočiny,
  • 3 dni bol medzi nami aj provinciál saleziánov na Slovensku Don Štefan Turanský, ktorý bol už v minulosti veľa-krát na Manželských stretnutiach,
  • Manželácku atmosféru s nami dýchal 1 deň aj Miroslav Hafera farár z Nitry-Klokočiny a farár Peter Bolibruch z Bobrovca,
  • V sobotu nás navštívil nás tiež Don Jozef Luscoň a vo štvrtok aj Jozef Kováčik-riaditeľ tlačovej agentúry biskupskej konferencie, ktorý napísal o nás aj článok do Katolíckych novín a nafotil sériu obrázkov (viď dole),
  • V stredu nám slúžilo svätú omšu 9 kňazov, čo je rekordný počet duchovných otcov na MS,
  • Ranné modlitby zabezpečoval Lacko Fülöp,
  • Hlavná animátorka: Lydka Čeledová,
  • Hospodárka: Alenka Hajdinová,
  • Lekárka: Katka Mrázová,
  • O kaplnku sa starali Stanko a Mária Kuželovci,
  • O aulu sa starali Jožko a Gitka Holúbekovci,
  • Strážnej službe šéfoval Ferko Laktiš,
  • Darčeky pre prednášajúcich manželov pripravili manželia Volárovci z Pobedíma,
  • Hrala nám kapela Manželských stretnutí pod taktovkou Mariána Kubeša, v ktorej sa striedali manželia - hudobníci, "závisláci" na krásnych pesničkách, v ktorej nemohol chýbať basgitarista Jurko Červeň. Dopĺňal ich zmiešaný zbor,
  • O ozvučovaciu aparatúru a ozvučenie sa staral Lacko Fülöp.

Myšlienky:

"Budeme svojimi životmi jeden druhého posväcovať."
"Manželstvo je ako obluda. Tou obludou je zvyk."
"Láska je ako ozvena. Koľko jej dáme manželke/manželovi, toľko sa nám dostane späť."
Manželské stretnutia majú svoju neopakovateľnú atmosféru, lebo tu vanie Boží Duch, ktorý robí zázraky. Preto sa každý rok tešíme na tento čas /tieto chvíle/.

Úprimná vďaka všetkým nadšencom za Božie dielo Manželských stretnutí!

Vladimír Grigar
Záhorák z Bratislavy