Jarná obnova Manželských stretnutí (Badín 17.-19.3.2023)

Jarná obnova Manželských stretnutí (Badín 17.-19.3.2023)

V piatok 17.3. 2023 sa v podvečerných hodinách  naplnila  vstupná hala  duchovného centra  Xavér v Badíne známymi tvárami manželákov z letných kurzov MS 2022. Program začínal večernou sv. omšou, ktorú slúžil don Jozef Domény. Po nej sa manželáci rozpŕchli do izieb svojich VPS- iek, kde prebehla skupinka. Počas nej sme sa vrátili do obdobia letných kurzov, čím nás oslovili, kam sme sa posunuli a pomaly sme sa začali uvažovať, čím by sme mohli prispieť a  pomôcť pri diele MS.

V piatok 17.3. 2023 sa v podvečerných hodinách  naplnila  vstupná hala  duchovného centra  Xavér v Badíne známymi tvárami manželákov z letných kurzov MS 2022. Program začínal večernou sv. omšou, ktorú slúžil don Jozef Domény. Po nej sa manželáci rozpŕchli do izieb svojich VPS- iek, kde prebehla skupinka. Počas nej sme sa vrátili do obdobia letných kurzov, čím nás oslovili, kam sme sa posunuli a pomaly sme sa začali uvažovať, čím by sme mohli prispieť a  pomôcť pri diele MS.

Sobota bola rozdelená na dva prednáškové bloky. Deň začal spoločnou rannou modlitbou v réžii Petra a Márie Hupčíkovcov.  Počas dopoludnia medzi nás zavítal otec biskup Peter Beňo, pomocný biskup nitrianskej diecézy. Najskôr nám pripomenul slová pápeža Františka na svetovom stretnutí rodín v Ríme, a potom nasledovala diskusia. Dostal mnoho otázok a na všetky sa snažil úprimne a otvorene odpovedať, čím si zároveň získal aj naše sympatie.  Po diskusii nás čakala spoločná sv. omša v miestnej kaplnke. Otec biskup  s nami zotrval aj pri spoločnom obede. Veľmi ocenil, že mnohí členovia a účastníci Manželských stretnutí sú aktívni pri príprave snúbencov a iných projektoch.

V popoludňajších hodinách nás svojou prítomnosťou potešila Mgr. Valéria Šmýrová z Centra pro rodinu v Ostrave, ktorá nám predstavila základné črty  správania sa detí v jednotlivom období života, ale zároveň jej mnohé myšlienky a slová smerovali aj k nám, rodičom, starým rodičom a k nášmu správaniu sa. Prednáška priniesla mnoho podnetov a naštartovala plodnú diskusiu. Po večeri nasledovala krížová cesta a po nej sme ešte mnohí zotrvali v družných rozhovoroch.

Nedeľa ráno opäť odštartovala rannými modlitbami v kaplnke a po raňajkách už nasledovala posledná prednáška Čo nám dávajú Manželské stretnutia, kde nám o svojom  „manželáckom“ životnom štýle  porozprávali Pavol a Lenka Vojtášovci z Dolnej Súče. Po prednáške nasledovala ešte skupinka a po nej už nedeľná sv. omša spolu s rozlúčkovou piesňou Spoj nás v jedno, Pane, ktorú slúžil don Marián.

Chceme sa poďakovať kňazom- don Mariánovi a don Jozefovi, prednášajúcim, VPS-kám, kapele, ktorá v kaplnke pri modlitbách a sv. omšiach vytvárala neopakovateľnú atmosféru, nášmu technikovi, ktorý bol pripravený vysielať program obnovy online, no musel nás napokon opustiť a vrátiť sa predčasne domov- myslime aj na nich v modlitbách, za tých, ktorí sa napokon akýmkoľvek spôsobom pokúsili spojiť s pármi online a všetkým, ktorí  prispeli k tomu, aby sa táto jarná obnova uskutočnila. Ďakujeme aj duchovnému centru Xavér, ktoré nám ponúklo svoje priestory.

 

Tešíme sa na stretnutie s Vami na najbližších akciách MS- na plese alebo  letných kurzoch.

Za celý organizačný tím jarnej obnovy  Roman a Naďa Plevovci.